W fizjoterapii można wyróżnić szereg zabiegów, gdzie część z nich będzie bardziej inwazyjna, część natomiast nie ingeruje nadto w ciało. Każda z nich znajdzie zastosowanie w zależności od rodzaju kontuzji, intensywności dolegliwości bólowych, czy stopnia zaawansowania urazu. Jedną z takich bezpiecznych metod jest taping rehabilitacyjny.

Metoda ta znalazła szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, począwszy od ortopedii, przez chirurgię, aż po medycynę sportową, gdzie notabene jest jedną z głównych form leczenia kontuzji. Taping znany ludzkości jest nie od dziś, jednak obecnie przeżywa swój rozwój. Lata doświadczeń i badań pozwoliły na jeszcze lepszą optymalizację efektów leczenia.

Czym właściwie jest taping rehabilitacyjny?

taping rehabilitacyjnyByć może wielu z was nie kojarzy samej nazwy, ale pewnie zetknęło się z nią oglądając wielkie imprezy sportowe np. w telewizji. Na ciałach niektórych zawodników zauważyć było można kolorowe taśmy – są to właśnie omawiane przez nas taśmy rehabilitacyjne używane w fizjoterapii. Ich działanie polega na precyzyjnym przyklejaniu taśm w miejscu objętym kontuzją. Do tego celu wykorzystuje się również podkłady, bandaże czy elastyczne opaski. Ich odpowiedni dobór potrafi naprawdę czynić cuda – w zależności od potrzeb, można unieruchomić staw, ograniczyć ruchomość mięśni lub go odciążyć, jeśli tego wymaga rehabilitacja. Taping ma za zadanie uruchomić czucie głębokie, a wraz z wykonywaniem określonych ruchów, przywrócić jednocześnie dawną sprawność stawów. Metodę tę stosuje się zazwyczaj równocześnie wraz z odpowiednim treningiem siłowym czy rozciąganiem. Efekt działania taśm może wówczas znacząco się wzmocnić, dzięki czemu osiągnięte efekty będą jeszcze bardziej widoczne.

Taping rehabilitacyjny i zalety stosowania

Taping może być zatem wykorzystywany nie tylko leczniczo, ale również w celach diagnostycznych. Jeśli sportowiec uskarża się na ból lub ograniczoną ruchomość jakiegoś stawu, taśmy pozwolą go odciążyć, dzięki czemu wyeliminowane zostaną dolegliwości bólowe. Taśmy mogą być przyklejane na dłuższy czas lub tylko czasowo, np. na czas zawodów. Dzięki temu taśmy rehabilitacyjne powodują ustąpienie bólu oraz chronią staw przed pogłębieniem się urazu. Nie za każdym razem taping sprawdzi się w równym stopniu – czasem bywa, że mimo zastosowania metody dolegliwości nie mijają, a wręcz stan zdrowia pogarsza się. Jest to wystarczający sygnał do tego, aby zgłosić ten problem lekarzowi lub terapeucie. Należy wtedy podjąć inne kroki i szukać rozwiązania być może w innych metodach.