Dziś porozmawiamy m.in o rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego i ogólnym dbaniu o nasz kręgosłup. Kręgosłup składa się z kilkudziesięciu kręgów, które są rozmieszczone w czterech odcinkach: szyjnym, piersiowym, lędźwiowym oraz krzyżowym. Kręgi te są połączone ze sobą dyskami, jednak w fachowej terminologii używa się raczej określenia krążki międzykręgowe. Jak wiadomo, kręgosłup pełni bardzo ważną rolę w każdym organizmie, ponieważ jest swego rodzaju szkieletem, rusztowaniem dla całego organizmu. Ponadto wewnątrz niego przebiega rdzeń kręgowy, który umożliwia poruszanie się. Zła postawa, nadmierne przeciążanie kręgosłupa może zatem doprowadzić do różnego rodzaju patologii i nieprawidłowości narządu ruchu. 

Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowegoZadbaj o siebie już dziś!

Jeśli chodzi o problemy z kręgosłupem, pacjenci najczęściej uskarżają się na bóle w okolicy odcinka lędźwiowego. Stąd też wzięły się popularne nazwy typowych schorzeń kręgosłupa jak: korzonki, lumbago, rwa kulszowa. Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego to więc nie lada wyzwanie dla sporej grupy lekarzy i terapeutów, ale jednocześnie poważny problem dla znaczącej liczby osób na całym świecie. Badania wskazują, że najczęściej tego typu dolegliwości bólowe dotyczą społeczeństw wysokorozwiniętych, gdzie dominuje siedzący tryb życia. Siedzimy w pracy przed komputerem, później w środkach komunikacji miejskiej lub samochodzie, aby cały wieczór następnie spędzić w domu przed telewizorem lub ekranem komputera. To wszystko niestety to wszystko źle wpływa na nasz kręgosłup. Dodatkowo takie zachowanie jest również źródłem otyłości oraz szeregu chorób, w tym o podłożu kardiologicznym.

Ważna jest więc nie tyle leczenie skutków, co w pierwszej kolejności profilaktyka. Aby nie dopuścić do przykrych dolegliwości ze strony kręgosłupa, należy dbać o ergonomię środowiska pracy, dbać o odpowiednią ilość ruchu oraz stale wzmacniać i rozciągać mięśnie przykręgosłupowe, szczególnie te w okolicy odcinka lędźwiowego. Lata zaniedbań na tym polu mogą w efekcie zaowocować tym, że koniczne będzie udanie się po pomoc do specjalisty.

Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego – przebieg

Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego powinna być prowadzona pod okiem osoby doświadczonej. Może się okazać, że część ćwiczeń lub zabiegów wymaga, aby zajął się nimi lekarz. Sporo z nich wykonamy samodzielnie w domu, jednak tu należy zachować szczególną ostrożność – lekarz lub terapeuta są osobami, które jasno powinny nam powiedzieć, co możemy, a czego nie powinniśmy robić ćwicząc w domu. Proces rehabilitacji jest złożonym procesem, więc należy się nastawić na sumienną pracę, która przyniesie oczekiwane efekty jedynie w przypadku stosowania się do wszystkich wskazówek osoby prowadzącej leczenie.